Euroopa Koolid

Euroopa Koolid (ladina Schola Europaea, inglise European Schools) on Euroopa Liidu valitsustevaheline organisatsioon, mille asutasid 1957. aastal Euroopa Liidu liikmesriigid ja Euroopa Komisjon, kes on Euroopa Koolide põhikirja konventsiooni[1] lepinguosalised.

Organisatsioon asutab, rahastab ja juhib Euroopa koole, mis rõhutavad mitmekeelset ja mitmekultuurilist pedagoogilist lähenemist lasteaia-, alg- ja keskkooliõpilaste õpetamisel.[2] Täismahu korral kestab õppetöö Euroopa koolis 14 aastat: kaks lasteaia-, viis algkooli- ning seitse põhikooli- ja keskkooliaastat.

Euroopa Koolide süsteem on ainulaadne liikmesriikidevaheline ning liikmesriikide ja Euroopa ühenduste vaheline koostöövorm, mille puhul vastutavad õppetöö sisu ja haridussüsteemi korraldamise ning oma kultuurilise ja keelelise mitmekesisuse eest täielikult liikmesriigid. Konventsiooni kohaselt lähetatakse Euroopa kooli õpetajad Euroopa Liidu liikmesriikidest ja võimaldatakse lastele emakeelset õpet. Kõik Euroopa koolid rakendavad ühtset Euroopa Koolide põhikirja konventsiooni alusel välja töötatud Euroopa bakalaureuseastme (European Baccalaureate, EB) õppekava, mis võimaldab õpilastel tõrgeteta ühest koolist teise liikuda. EB õppekava koosneb kolmest kooliastmest: eelkool, noorem kooliaste ja vanem kooliaste. Euroopa koolide küpsustunnistuse omanikel on õigus astuda ükskõik millise liikmesriigi territooriumil asuvasse ülikooli samadel tingimustel kui selle liikmesriigi samaväärse kvalifikatsiooniga kodanikel.[3]

Euroopa koolis õpivad eeskätt Euroopa Liidu institutsioonide ja asutuste töötajate lapsed, et võimaldada lastele mitmekeelset ja -kultuurilist haridust, kuid peale nende on ka muude rahvusvaheliste organisatsioonide töötajate lapsi ja eraisikute lapsi.[2] Õpilased jaotatakse kolme kategooriasse[3]:

  • I kategooria – ELi institutsioonide ja agentuuride töötajate lapsed (õppemaksu tasub Euroopa Komisjon),
  • II kategooria – ELi ühendusväliste organisatsioonide töötajate lapsed, nt NATO (õppemaksu tasub eraldi kokkulepete alusel vastav organisatsioon),
  • III kategooria – eraisikute lapsed (õppemaksu tasub lapsevanem).
  1. Euroopa koolide põhikirja konventsioon. RT II 2005, 22, 78.
  2. 2,0 2,1 Mission of the European Schools. Euroopa Koolide veebisait (inglise keeles).
  3. 3,0 3,1 Euroopa Koolid. Sihtasutuse Euroopa Kool veebisait.

Developed by StudentB